شرکت موسویها،شرکت هنرگستران خلاق موسویها(سهامی خاص)
آوریل 14, 2017
شارژر موبایل
سپتامبر 15, 2019

موسس و مدیر مسئول شرکت موسویها، طراح،طراح صنعتی، مخترع ،نقاش و مجسمه ساز
متولد یکهزارو سیصد و پنجاه – تنکابن

موسس و مدیر مسئول شرکت موسویها ،حمید موسوی، طراح، طراح صنعتی، مخترع ، نقاش و مجسمه ساز، تمرینات طراحی را از کودکی آغاز کرد، با مطالعه کتب مربوطه و تمرینهای مکرر در آن مهارت کسب کرد .
درک تصویری ،شناخت احجام و تسلط بر مباحث پرسپکتیو از ابتدا در کارهای او نمایان بود .مطالعه و تمرین های مداوم  باعث شد تا درعرصه  رقابت های دانش آموزی مقامهای متعددی را بدست آورد .
راه یابی به مسابقات  کشوری وکسب عنوان اثر برگزیده نقاشی دانش آموزان کشور در سالهای شست و پنج تا شست و هفت و مقام نخست نقاشی دانشجویان سراسر کشورسال هفتاد و یک از عمده ترین این موارد است.

فعالیت های هنری

موسس و مدیر مسئول شرکت موسویها در آموزش دروس طراحی آناتومی،کالبد شناسی هنری و شناخت احجام با انجمن هنرهای تجسمی همکاری داشته و از اعضای فعال این انجمن محسوب می شد .او تحصیلات عالی خود را در رشته ریاضیات کاربردی سپری کرد و بطور تخصصی به عرصه هنر وارد شد . علاقه مندی به کشف موارد ناشناخته. ایده های نو و تسلط بر طراحی احجام  باعث ورود او به عرصه طراحی صنعتی شد.
در عرصه هنر نقاشی حضور در چند نمایشگاه گروهی و بر پایی یک نمایشگاه انفرادی را درکارنامه دارد و در طراحی صنعتی ایده های متعددی را در صنعت چوب ، لوازم منزل ، سازه های فلزی ،مدل ها و نمونه های صنعتی ، طراحی بنا ،دکور و امکانات شهری، تابلو واستندهای تبلیغاتی ارائه داده که طی بیست و پنج سال گذشته به اجرا در آمده اند .
طی دوران تحصیلات دانشگاهی، اصول نگارگری را نزد استاد علی اصغر تجویدی و خوشنویسی را نزد استاد حمید دیرین فرا گرفت و افتخار شاگردی این دو هنرمند برجسته را کسب کرد . در مدت خدمت نظام وظیفه عمومی، در بخش هنری ستاد مشترک ارتش مشغول به کار شد .در این دوره  بیش از یکصد تابلوی نقاشی و نقاشی دیواری به اجرا در آورد.
دوره دوم
پس از دوره نظام وظیفه در کنار فعالیت های هنری به کار درودگری مشغول شد.  ساخت برخی از سازهای سنتی چون سنتور، سه تار، تنبور، عود، تار و نی را  فراگرفت و مدتی را به تولید آلات و ادوات موسیقی سپری کرد . او طرح ها و نمونه های متعددی از  میز، صندلی ، احجام و مجسمه های چوبی ، احجام ترکیبی چوب و فلز را تولید و به بازار مصرف عرضه کرد ،همچنین با مطالعه بر روی نیروهای وارده و عکس العمل  نوعی میز  بیلیارد و اسنوکر با ضریب کاهش 0.9 درصدی باندهای حاشیه طراحی کرد که تولید آن در کشور رایج نبود  و نیاز به  مجوزهای غیر صنعتی داشت.
ساخت انواع مجسمه ،مدل های خاص از صنایع متظرفه چوبی ،کشتی ها و ماشین های مدل ، لوازم سرگرمی و کمک آموزشی کودکان از دیگر فعالیت های او در صنعت چوب است . در کنار فعالیت های صنعتی هنر نقاشی را ادامه داد و نخستین نمایشگاه انفرادی آثار هنری خود را با ارائه شست و پنج اثر بر پا کرد و با فروش تمام  آثار مواجه شد که اتفاقی بسیار نادر است. او پس وقوع سیل و تخریب کارگاه و آتلیه هنری اش به تهران نقل مکان کرد .
پس از مهاجرت
موسس و مدیر مسئول شرکت موسویها در ابتدای مهاجرت در شرکت تعاونی ماکت سازی بنی‌هاشم مشغول به کار شد ،ساخت ماکت های ظریف در مقیاس های مختلف مستلزم تسلط بر هندسه فضایی، ریاضیات، طراحی صنعتی و هنر بود اما مهم ترین بخش ساخت ماکت تسلط بر حرفه ها ی مختلف صنعتی بود . تراشکاری فلزات ، چوب، فلز، لحیم کاری، جوشکاری ،نقاشی و صنایع دیگر و با تفاوتی باور نکردنی زیرا تمام این فنون بایستی در دقیق ترین شکل ممکن انجام میشد .
ساخت ماکت های تانک ذوالفقار ،در مقیاسهای یک دوم ،یک پنجم، یک بیستم ،نفربر براق، شناور گلف، شناورهای متعدد صنایع شناورسازی ایران،ماکت مقیاسی بنا های تاریخی، ماکت پالایشگاه تهران، ماکت برج تقطیر پالایشگاه، هواپیمای آنتونوف ایران 140، توپ خود کششی هویتزر  و ماکت های متعددی که
به دلیل کیفیت مطلوبشان به عنوان هدیه به مقامات و شخصیتهای عالی رتبه مورد استفاده قرارگرفت .
هم اکنون تعدادی از ماکت های نظامی در موزه صنایع دفاع (میدان نوبنیاد) نگهداری می شوند. اما بسیاری از بازدید کنندگان و دارندگان این محصولات ، سازنده آن را نمیشناسند.
تخصص و توانمندی
طراحی و محاسبه فنی اجزای محصول یک تخصص محسوب می گردد و لازمه آن شناخت و تسلط بر طراحی، هندسه و ریاضیات کاربردیست .
پس از  سال ها تلاش در هنر و صنعت و شناخت و تسلط بر طراحی امکان طراحی محصولات پیچیده فراهم شد، از طرفی ذوق و علاقمندی به تولید پدیده های خاص باعث گردید تا پس از استخدام در شرکت نیکدل  نخستین طرح صنعتی خود را بدون الگو برداری از نمونه های خارجی، با تکیه بر مطالعه و تجارب خود با نام فلکس رول اسکرولینگ به عنوان اختراع به ثبت برساند.
این محصول نوعی تابلوی فلکسی متحرک بود که قابلیت نمایش بیست و پنج تصویر را زمان های تحت کنترل داشته و برای  تبلیغات در استادیومهای ورزشی بکار میرفت .گواهی ثبت اختراع این محصول به جهت تامین مالی به نام نیکدل انجام شد .و حق بهره برداری از آن تا مدت بیست سال برای شرکت نیکدل محفوظ ماند. تولید
این محصول ،علی رغم یکسال تلاش مداوم به دلیل ورود هم زمان مشابهات چینی ، تابلوهای ال ای دی به کشور و عدم حمایت برخی از سازمان ها که وظیفه تجهیز اماکن یا حمایت از تولید کننده داخلی را داشتند متوقف شد.
موسس و مدیر مسئول شرکت موسویها در پانزده سال گذشته ، بیش از یکصد طرح صنعتی  و ایده نو را ارائه داد که نیمی از آنها در صنایع مختلف به اجراء درآمدند و برخی دیگر به دلیل هزینه  برای تولید به صنعتگران چینی سپرده شدند. طرح ها و ایده های او قابلیت ثبت صنعتی و برخی دیگر از طرح های او  توان ثبت اختراع دارند . در حوزه امکانات شهری هم محصولات جدیدی را طراحی کرده که در حال بررسی ،تکمیل و ارائه به مسئولین مربوطه می باشد .
گذر از دوره دوم
موسوی نزدیک به پانزده سال مسئولیت طراحی، محاسبه و اجرای پروژه ها را در شرکت نیکدل بر عهده داشت. تاثیر تفکرات فنی او در پروژه های این دوره به چشم می خورد.
وی پس از تاسیس شرکت موسویها ، با نیکدل سازنده تابلو های تبلیغاتی همکاری نزدیک داشته و در پروژه ها ی این شرکت مشاور و ناظر اجرا ست .
با توجه به تداوم دائمی هنر در زندگی و رشد فرزندان درچنین فضایی ، وی به همراه خانواده و جمعی ازطراحان و ایده پردازان خلاق ، به تشکیل مجموعه هنری موسویها مبادرت ورزید و شرکت هنرگستران خلاق موسویها را در سال نود وشش به ثبت رساند.
موسوی به نوشتن و مطالعه آثار ادبیات ایران و جهان علاقه فراوان دارد . در تصویر سازی و داستانسرایی ادبیات کودک و نوجوان نیز  مطالعات و تلاشهای صورت داده است .
وی تصمیم دارد بزودی  نخستین نمایشگاه آثار موسویها را  بر پا نماید .
هنر شغل وهنرمند شاغل نیست ، هنر سبک زندگی ست و هنرمند به این سیاق زندگی میکند .
Translate »