ماکت های مقیاسی
ماکت
ژانویه 4, 2017
نقاشی روی بوم
نقاشی، (گالری موسویها)
ژانویه 4, 2017

سفال و نقوش برجسته

سفال سابقه طولانی در تاریخ بشر دارد. سفال یکی از اولین و مهم‌ترین اختراعات بشر است. باستان شناسان از راه شناخت آثار سفالی با شرایط اجتماعی و اقتصادی یک دوره تاریخی یا تاریخ یک قوم آشنا می‌شدند. ساخت سفال در ایران دارای سابقه‌ای درخشان است. با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص ایران و عبور تمدن‌های باستانی خلق اثار سفالی زیبا یک ضرورت محسوب می شد.

خاک رس از پوسیدن و تجزیه فلدسپات ها (فلدسپار) و میکاها تحت تأثیر اسید کربنیک موجود در آب باران به وجود می آید و فرمول شیمیایی آن هیدروسیلیکات آلومینیوم است. وقتی فلدسپات تحت تأثیر عواملی نظیر هوا و آب قرار می گیرد تخریب شده و سود، پتاس و آهک خود را به صورت محلول در آب رها می کند و آلومینا و سیلیس آن باقی می ماند ، این ماده در اثر مجاورت طولانی با رطوبت هیدراته می شود وباعث می شود تا اشیاء و آثاری که از سفال ساخته می شوند .قرن ها باقی بمانند .
ترکیب خاک وآب ، ماده ای است نرم و فرم پذیر که خلقت از آن شکل گرفت

هنرمندانی و مجسمه سازانی که سالها در خلق آثار هنری فعالیت دارند به راحتی نمی توانند از این خمیر مایه خلقت دل بکنند.

تصاویر موجود در این صفحه نمونه ی آثاریست که بیش از دو دهه از تولیدشان گذشته است .

سفال ، نقش برجسته و نقاشی برجسته

برای اجرا و تولید نقاشی برجسته و سایر نقوش به طور برجسته گل رس پخته یا سفال بهتریم مصالح موجود است.نقاشی برجسته سفالی به دلیل رنگ پذیری و استقامت در برابر شرایط اقلیمی رایج ترین نوع نقاشی برجسته به شمار میرود.

هیچ هنرمندی نیست که برای ساخت اشکال و احجام با رس و سفال کاری هر چند کوچک اجرا نکرده باشد . دانشجویان ،هنرجویان، معماران ، یک به حد توان و تبحر خود آثاری را به گل رس بوجود آوردند و با این مواد به خوبی آشنا هستند.

در میان هنرمندان تعداد زیادی در این هنر و صنعت فعالیت دارند .اما برخی به دلیل ذوق و تبحرشان آثار ارزشمندی خلق کرده یا نمونه های ماندگاری را از خود برجا گذاشتند.

سفارش نقش برجسته،نقاشی برجسته و آثار سفالی

 موسویها طی همکاری با هنرمندان این حوزه و انجام مواردی از نقاشی های برجسته و نیم برجسته از سفال، پروژه های متعددی را با همکاری این عزیزان اجرا کرده است .

سفارش آثار حجمی، نقش برجسته ،سفال ،نقاشی برجسته و محصولات سفالی هنوز در بخش هنرهای تجسمی موسویها به اجرا در می آید .

 برخی از آثار نقش برجسته و سفالی بطور پرتابل در بسته بندی های مناسب قابل ارسال به تمام نقاط جهان می باشد. خریداران میتوانند اجزای مربوطه را مطابق نقشه در محل مونتاژ کرده و اثر برجسته سفالی را بر دیوار متصل نمایند.

از سفال میتوان برای اجرای نقش برجسته ،نقوش باستانی وهنری، کتیبه و خلق اثار ابتدایی بشر بهره برد .

 با اجرای نقش برجسته، آثار سفالی در منازل ، فروشگاه ها ، مجتمع های تجاری ،اماکن  فرهنگی و گردشگری .هتل ها و سالن های اجتماعات،میتوان فضاهای چشم نوازی ایجاد کرد.

گل، خمیره خلقت

اجرای آثار برجسته از  گل ، سفال ، سفال مینایی و لعاب در آثار گذشته نشان از نزدیکی آن با سرشت آدمیست .

گل که از دو ماده اصلی آب و خاک بوجود آمده نوعی هم سرشتی با انسان و مخلوقات جهان داشته و برای بشر دست یافتنی ترین عنصر خلق محسوب می شود .

لمس آب و خاک در هم تنیده به هنرمند حس یگانگی ، وحدانیت و اتصال به معبود میدهد . بی شک بکارگیری این مواد برای خلق آثار هنری زیاترین حس کار را به هنرمند القا میکند .

لذت پدید آوری یک حجم با گل و آب توصیف پذیر نیست . احساسی ست که خداوند باری تعالی در خلق جهان هستی آنرا با مخلوق خود تقسیم کرده است .

بخشی از مقاله ( گل ،خمیره خلقت ): حمید موسوی – پاییز نود و دو

Translate »